Nikon D70 - Výměna závěrky
 |  1 2 3 4 5  |   následující>  

Výměna motoru závěrky u Nikonu D70
Nikona D70 mám od 12.11.2004, i přes jeho stáří, je mezi mnohými uznávaná legenda. Již od 16.12.2007 tedy po cca 3 letech a něco přes 44tis. záběrů se mi poprvé zasekla závěrka. Dále jsem ale fotil další stovky snímků bez problémů. Jen občas se mi stávalo, že k záseku závěrky došlo. Opětovným zmáčknutím spouště se znovu vrátila do původní polohy.
Asi rok na to (24.12.2008) došlo k nejhoršímu. Během jedné fotoakce se mi zasekávala závěrka cca každý 5 snímek. Rozhodl jsem se tedy k její výměně.

Nejdříve jsem zjistil z Nikon fóra a od servisu Nikon jak se věci mají. Pro přehled uvádím:

1) Závěrka se zasekává , protože odchází motor závěrky viz. obrázek z fóra Nikon

2) Nikon Servis v Praze mění kompletní motor i s převody + preventivně mění DC/DC PCB desku.
Nezajímá je jestli je dobrá, nebo špatná, prostě ji vymění. Oprava vychází na cca 4-5tis. kč.
Pokud budete chtít vyměnit pouze motůrek s převody, máte smůlu.
Pokud by jste chtěli jakýkoliv náhradní díl odprodat , máte smůlu.
Pokud budete chtít jen poradit, máte smůlu.
A jak jsem se dozvěděl později, pokud budete chtít dát do POZÁRUČNÍ OPRAVY fotoaparát, který byl otevřen, opět máte smůlu.

3) Další možností je sehnat si motor a zkusit si ho sám vyměnit. Vlastní výměna není složitá. V následujících řádcích zkusím stručně popsat celý postup.

Podařilo se mi získat od jednoho člena fóra nový motor z kinofilmového těla zrcadlovky zn. Minolta - má identické vnější rozměry i vnitřní odpor.


Jak vyměnit motor závěrky - postup

V první řadě je potřeba rozmontovat spodní a zadní stranu fotoaparátu. Tento úkon je dobře vidět na následujících odkazech, proto ho dále nebudu popisovat.

http://www.astrosurf.com/buil/d70/ircut.htm
http://www.lifepixel.com/ir-tutorials/nikon-d70-digital-infrared-conversion-instructions.htm

Po sejmutí spodního víka je potřeba odpojit flex kabel k zadní straně (displ.).
Stačí šroubováčkem, (pro opatrnější: může být třeba i hrana plastu) odklopit černou část konektoru směrem vzhůru. Flex kablík vysunem a po rozšroubování 4 šroubu zadní část s displ. sundáme.

Tak teď již vidíme motor umístěný pod kovovou zábranou přišroubovanou 2 šroubky.
(Je to vlastně součást CF slotu, který je v její těsné blízkosti)

Vraťme se k vrchnímu tištěnému spoji spodní části
Je potřeba stejným způsobem jako u konektoru displ. uvolnit konektory v pravo (zahnutý) a nad ním vrchní dva.

Pak se soustřeďme na konektor vlevo, je od CF slotu. Je zde několik možností jak jej uvolnit.
Nejjednodušší pro uvolnění (bohužel již né nejjednodušší pro zpětnou montáž) se mi osvědčilo uvolnit pásek na straně CF slotu. Opět odklopením černé části konektoru. Dostanete se k němu z boku (viz. obr)
Dále je potřeba na pravé straně sundat takový kovový nástavec který je nasazen USB konektoru a spojuje obě spodní desky.
Pak již stačí odšroubovat 4 šrouby a desku opatrně vyjmout. Jde to trochu ztuha (příčinou je konektor na desce z rubové strany zasunutý do konektoru druhé spodní desky.
Pak můžeme uvolnit i CF slot. Uvolníme 2 šroubky (viz. obr) a vyjmeme (jinde CF slot nedrží a směrem k sobě jej lehce vyjmeme.

Vyjmutí motoru z těla

Tak je před námi hlavní část. Na vrchní straně vlevo najdeme plastový kryt (nebo chcete-li aretační kryt) motoru. Uvolníme 4 šrouby (viz. obr) a směrem vzhůru vyjmeme. Vyjmutí půjde trochu ztuha, u šroubků jsou takové gumové průchodky a ty trochu brání vyjmutí, ale nebojte se. Také doporučuji, 2 drátky co kříží cestu zvednout. Případně můžete i odpojit flex kablík (opět pouhým odklopením šedé části konektoru. (viz. foto) Tady v tomto okamžiku se mi nezadařilo a díky nepochopení jsem si tlačný šedý plast poškodil. Nahradil jsem ho pak plastem, který kabel přitlačí dolů.

Pak je jíž motor s převody uvolněn. Doporučuji si před manipulací dobře prohlédnout uložení ozubených kol převodu motoru s ozubeným kolem v těle. (to pro co nejpřesnější pozdější zkompletování.
Nastavte si motor tak ať můžete pohodlně odpájet drátky u motoru. Pak již můžete motor vyjmout. Vyjmout lze motor s převody vrchem, nebo ho lze zatlačit co nejvíce dolů a lze jej pak vyjmout i bokem.

Rozebrání převodu a výměna motoru

Tak, teď je to již pohoda. Uvolníte pružinku. Odšroubujete 2 šrouby vrchního krytu ozubených kol. Vrchní část sundáme, vyjmeme ozubená kola.
Dejte si je tak, aby jste věděli, jak je opět složit.
Když jsou již převody venku uvidíte šroubky které drží motor. Po vyjmutí máte motor s hnacím ozubením. Opět před sundáním sledujte v jaké je asi poloze, pro opětovné namontování.

Montáž

Ozubené kolečko motoru sundáme a umístíme do stejné pozice na motoru novém.
Protože jde toto kolečko hodně zlehka zajistil jsem ho kapičkou (opravdu malinká kapka)
Sekundového gelu Loctite Power gel.

Dáme zpět kolečka převodů, uzavřeme a zajistíme 2 šrouby. Opět vrátíme zpět pružinku.
Počkáme až lepidlo vytvrdne.
Takto složený motorek můžeme ještě před zabudováním vyzkoušet připojením na baterii (od fotáku, nebo stačí i 1.5V) - převody by se měli pohodlně točit. Případně můžeme vyzkoušet jen prstem jestli se soustava otáčí.

Pak vložíme motorek zpět na místo. Ještě před konečným uložením připájíte drátky k motoru. Pozor na polaritu +/-. Pak je potřeba dbát na to, aby zapadly převody do ozubeného kola spojeného s tělem. Pomožte si tím, že oddálíte (napružíte) kolečko z převodů, zasunete motor do správné polohy a uvolníte napružení. Zkontrolujte dosednutí kol.

Pak umístíme zpět aretační kryt, dotáhneme 4 šrouby. Uložíme zpět kablíky od baterie co nám překáželi, případně zasuneme zpět flex kablík (pokud jsme ho uvolňovali)
Vložíme a zašroubujeme CF slot.
Uložíme desku na své místo – pozor je třeba ji zasunout do toho konektrou spodni desky.
Teď je asi nejtěžší před náma. Je potřeba zpět zasunout flex kabel k CF patici. Pokud se vám to nepodaří kabel zasunou úplně na doraz odmění se vám foťák hláškou CHA na LCD displ.(tedy až po zapnutí). Osobně jsem toto vyřešil tak, že jsem odpojil (vysunutím) kabel z vrchní části desky a tento flex kabel zastrčil v ještě vyndaném CF slotu.Ten pak i s kabelem zastrčil zpět do těla. Je potřeba ten flex kablík ohnout a pak prostrčit nahoru. Pak už jen opět zapojit do desky.
Zastrčíme ostatní flex kablíky a přiděláme zpět ten plíšek k USB. Zašroubujeme šroubky.
Pak připojíme displ. (zadní část).
V této chvíli již můžete zkusit zasunout a přitlačit baterii a zkusit foťák zapnout (se zasunutou CF kartou). Pokud na LCD nemáte ono CHA a zadní displ. po stisknuti MENU se rozsvítí je vše ok a můžete vše sešroubovat.

Co dělat když se nic nerozsvítí a D70 umřela ?

I přes veškerou opatrnost a i přes velkou radost, jak výměna probíhá opatrně a velmi hladce se mi stalo, že po namontování, mi LCD (po zasunutí baterie) neukázalo nic – ani počet snímků a D70 nereagovala zhola na nic – umřela.

Tady si dovolím malou vsuvku:
Obrátil jsem se na NIKON servis s popisem problému a s ujištěním, že se jedná o pozáruční servis. Na otázku jestli mi pomohou odepsali, že NEMOHOU (důvod je že jsem se do toho přístroje hrabal). Odepsal jsem jim, že bych pochopil kdyby mi napsali, že NECHTĚJÍ, a že bych uvítal i tak nějakou pomoc, nebo radu. Bohužel na to již neodepsali.
Neodsuzuji NIKON Servis, chápu jejich jednání, ale stejně mě mrzí, že se úplně otočili zády.

Myslel jsem, že je problém v špatně zasunutých kabelech, ale to se projeví tak, že se objevi na LCD ERR, nebo CHA, nebo se nerozsvítí zadní displ. – to vše může být příčinou špatně zasunutých kabelů, ale né umrtvení foťáku.

Podařilo se mi na Internetu zjistit podobný případ, kde dotyčný nechal v opravně s elektronikou jen vyměnit pojistky na základní desce. Jednalo se o D100

A tak jsem, za podpory ochotného človíčka z Nikon fóra, začal hledat ony pojistky … a našel (viz. foto)

Dostanete se k nim sundáním, vrchní desky (tu co jsme již jednou dole měli). Pak musíte odpojit konektor uprostřed a vpravo dole na té druhé spodní desce. Ještě je třeba v pravé části odpájet, červený a černý drát. Pak tuto druhou spodní desku odšroubovat a otočit, aby jste viděli rub. Tam jsou 2 SMD pojistky označené na desce jako F1 a F2 (angl. Fuse) Vezmete voltmetr, nebo něco na prozvonění a zkusíte přiložením (špičatých) hrotů ke koncům pojistek. Pokud je jsou dobré musí být průchozí (0 ohm). Moje F1 byla OK a F2 byla přerušená.
Přeletoval jsem přes ní slabý drátek. Vše jsem opět zkompletoval ...
...trochu jsem se ještě pral s konektorama na CF a zadní displ. ale na konec ....VŠE CHODÍ !!! :-).
Příležitostně se pokusím sehnat tu SMD pojistku označenou jako TD. Pokud někdo víte, kde jí sehnat,nebo jakou má hodnotu budu rád.


Dál jsem nezkoumal, možná jsou takové pojistky i na jiných tištěných spojích které jsou po celé D70 rozmístěny. V každém případě toto je nejpravděpodobnější příčina úmrtí i vaší D70.


Na dalších stránkách si můžete prohlednout všechny fotografie vytvořené během rozborky a sborky Nikona D70.

 


 |  1 2 3 4 5  |   následující>  
NIKON D70 Photo: Thomas Püschel (c) 2009 PuschTo.Net
Copyright © 2005 - 2009 Nositelem autorských práv fotografií je Tomáš Püschel. Všechna práva vyhrazena. Fotografie podléhají autorskému zákonu 121/2000 Sb. zákonů ČR. Možné je právo užít dílo pro použití jako odkaz na mé stránky. Jiné použití je možné pouze se souhlasem autora.